Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w listopadzie oparte było na reportażu „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” autorstwa Łukasza Drozdy. Temat bardzo aktualny, może nie na naszym terenie, bardziej dotyczy on dużych miast, które borykają się z problemami mieszkaniowymi, ale warto go poznać.

Pojawiające się w podtytule słowo patodewloperka mówi nam o jakiejś patologii w branży deweloperskiej. Na czym ona polega? To przede wszystkim zjawisko określające niewłaściwe rozwiązania mieszkaniowe, architektoniczne i urbanistyczne, gdzie wykorzystuje się każdą wolną przestrzeń do zbudowania inwestycji. Deweloper zarobi, a kupiec się zawsze znajdzie. Szkoda tylko, że cierpi na tym potencjalny użytkownik lokalu. Autor przybliża czytelnikowi problemy mieszkalnictwa w naszym kraju na przestrzeni lat. Pokazuje jak państwo odpowiada na potrzeby mieszkańców i czy system jest wydolny je zaspokoić. Okazuje się, że jest to ogromny problem nie tylko w Polsce ale i na świecie. Zbyt małe metraże, jakość wykonania, ceny, warunki zabudowy i urbanistyka biją na alarm. Problem stał się szczególnie dotkliwy w okresie pandemii, gdzie ludzie zamknięci w czterech ścianach zapragnęli czegoś więcej, a okazało się że tego nie ma.

Reportaż Łukasza Drozdy przywołał nam skojarzenia do innego omawianego na DKK, a mianowicie „Betonozy”, czyli nadmiernej „rewitalizacji” przestrzeni miejskiej kosztem terenów zielonych. To również swego rodzaju patologia mająca negatywny wpływ głównie na mieszkańców miast. Książka jest wartościową pozycją właściwie dla każdego. Patodweweloperka dotyczy także deficytu mieszkaniowego mniejszych miast, braku lokali komunalnych czy słabej jakości wykończenia. Nawet jeśli problem nie dotyka nas bezpośrednio, to może spotkać naszych bliskich, dzieci czy wnuki. Warto znać jego skalę, by wiedzieć jak się z nim mierzyć.

Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy na rynku mieszkaniowym. Czy jest to wina deweloperów, samorządów czy ludzi którzy się na to godzą? Niestety odpowiedź jest zbyt złożona…

Moderatorka: Małgorzata Łachowska

P1017982
P1017986
P1017988