Podczas spotkania DKK w październiku omawialiśmy powieść nazywaną arcydziełem literatury żydowsko- amerykańskiej „Nazwij to snem”. Autorem jest Henry Roth- amerykański nauczyciel, rolnik, maszynista żydowskiego pochodzenia. Pierwsze wydanie książki w roku  1934 nie odniosło wielkiego sukcesu, co na wiele lat podcięło skrzydła pisarzowi. Na uznanie powieść musiała czekać aż 30 lat, wznowiona w roku 1964 biła rekordy popularności.

Opowiada historię galicyjskim imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku. Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest kilkuletni chłopiec Dawid. Wraz z matką przybywa do Ameryki, by spotkać się z ojcem i połączyć rodzinę. Jak większość imigrantów opuścili Europę w poszukiwaniu lepszego życia. Trafiają do slumsów, próbują się asymilować w nowej rzeczywistości, jednak zastany świat okazuje się daleki i różny od ich wyobrażeń. Mamy tu do czynienia z bogatym opisem rodzinnych losów widzianych oczyma siedmioletniego Dawida. Chłopiec jest bacznym obserwatorem, wysoko wrażliwym dzieckiem, nad wyraz inteligentnym, a jednocześnie stanowi popychadło i powód do kpin dla kolegów. Sytuacja rodzinna też nie ułatwia życia Dawidowi. Surowy, wymagający i apodyktyczny ojciec oraz nadopiekuńcza, uległa matka.

W książce można dostrzec wiele aspektów obyczajowych i kulturowych. Poszukiwanie i rozmowy o Bogu, uczęszczanie do chederu, seksualizacja wśród dzieci i młodzieży, próby asymilacji z otoczeniem. Pokazany jest nowojorski świat i  życie jego mieszkańców, co stanowi tło opowieści.

Dla części czytelników książka jest wybitnym arcydziełem, dla pozostałych dobra lecz momentami nużąca, zbyt rozwlekła.

Spotkanie było też okazją do gratulacji z powodu otrzymania wyróżnienia dla jednego z najlepszych DKK na Podkarpaciu. Cieszymy się  także z frekwencji i zainteresowania spotkaniami. Witamy na pokładzie kolejną nową czytelniczkę, obecnie klub liczy 18 osób. Rośniemy w siłę:)

Moderatorka; Małgorzata Łachowska

P1016920
P1016922
P1016931
P1016933
P1016935