W upalne czerwcowe popołudnie podczas DKK dyskutowano nad książką Margaret Atwood „Testamenty”. Jest to kontynuacja słynnej „Opowieści Podręcznej” wydanej w 1985 roku. Utwór stanowi antyutopię, czyli przedstawia społeczeństwo przyszłości, którego organizacja polega na ograniczaniu wolności jednostki poprzez całkowite podporządkowanie jej systemowi władzy. Na celowniku są przede wszystkim kobiety, których rola sprowadzona jest do określonych funkcji. Są żonami, Martami, ciotkami lub na samym dole hierarchii Podręcznymi. Rola tych ostatnich sprowadza się do niemej reproduktorki- rodzenia dzieci bezpłodnym małżeństwom. Prawo stanowią mężczyźni, czuwając nad surowym jego przestrzeganiem. Każda próba sprzeciwu niesie za sobą wstrząsające konsekwencje.
Autorka w „Testamentach” skupia się na relacjach trzech bohaterek funkcjonujących w reżimowym systemie Gilead. Każda z nich ma do opowiedzenia inną historię. Nastoletnia Daisy wychowana w Kanadzie poza granicami Republiki próbuje pomóc prześladowanym tam kobietom i dziewczynkom. Przy okazji odkrywa swoją tragiczną historię. Agnes urodzona i kształcona w ideologii Gilead nie rozumie świata poza nim, nie zna go. Przygotowywana do roli Podręcznej postanawia wziąć życie w swoje ręce. Gdy jej losy splatają się z Daisy wszystko nabiera nieoczekiwanego obrotu.
Jest też ciotka Lidia, jedna z założycielek Gilead. Przez lata stosowała zastraszanie, przemoc fizyczną ograniczanie wolności – teraz bliska końca chce odkupić swoje winy. Czy jest to możliwe? Republika istnieje wiele lat, zmienia się, ale nie traci na sile. Jak spowodować by upadła? Czy powrót do normalności jest jeszcze w ogóle możliwy?
„Testementy” to książka godna polecenia, pokazuje nam jak mógłby wyglądać świat gdyby przestały się w nim liczyć kobiety. Mimo, iż historia jest fikcją literacką, to niestety można w niej znaleźć wiele odniesień do współczesnego świata…
Moderator: Małgorzata Łachowska