Czwarta edycja Przystani Świętego Mikołaja przeszła do historii. Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja trwał od października do grudnia, brały w nim udział dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. Tym razem formuła realizacji zajęć miała inny charakter niż podczas wcześniejszych edycji. Postawiliśmy na różnorodność warsztatów i miejsc. Spotkania odbywały się naprzemiennie w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, Fitness Clubie Batuka w Lubaczowie oraz Centrum Kultury i Sportu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Oprócz tego odbyły się dwie interesujące wycieczki do Nowej Dęby oraz Radawy.

Podczas zajęć dzieci wykonywały różne aktywności. Odbywały się lekcje kickboxingu, samoobrony oraz zumby pod okiem profesjonalnych trenerek. Po wysiłku fizycznym miała miejsce przerwa na ciepły posiłek i chwilę odpoczynku. W kolejnej części dzieci bawiły się z animatorką lub wykonywały prace plastyczne. Tym razem prowadzącą była, pochodząca z Charkowa, Ania która zaprezentowała dzieciom rękodzieło wykonywane na Ukrainie. Były to lalki motanki, obrazki z wełny czesankowej, świeczki zapachowe czy wypalone na ploterze laserowym bombki choinkowe. Na pewno dzieci się nie nudziły, bo na każdych zajęciach robili coś innego, co później mogli zabrać do domu.

Przystań Świętego Mikołaja

Oprócz tego odbyły się dwie wycieczki:

- Farma Dyniowa w Bacówka Radawa & SPA, gdzie w sezonie jesiennym znajduje się jedyna w okolicy Farma Dyniowa inspirowana słynnymi farmami znajdującymi się w Stanach Zjednoczonych. Przestrzeń została ciekawie zaaranżowana, tak aby każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Można tutaj wspaniale spędzić czas, zrobić wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia, skorzystać z licznych atrakcji, którymi są dmuchańce, place zabaw, szachy dyniowe, kręgle, labirynty, kukurydziana piaskownica, magiczna jesienna szklarnia, a także mini ZOO. W Farmie Dyniowej zadbano o najmniejsze szczegóły, dzięki czemu jest to miejsce, do którego warto przyjechać. Oprócz dobrej zabawy można również smacznie zjeść czy napić się kawy. Dzieci z Przystani Świętego Mikołaja zabrały ze sobą moc kolorowych wspomnień zapisanych w galeriach swoich telefonów.

- Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie – tam dzieci poczuły magię Bożego Narodzenia. To niepowtarzalne i piękne muzeum pozwala poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. Pani przewodnik oprowadziła uczestników po ekspozycjach prezentujących różne style dekorowania wnętrz. Twórca tego miejsca Janusz Biliński chciał aby kolekcjonowane latami ozdoby ujrzały światło dzienne i cieszyły oko nie tylko tych najmłodszych, lecz by przywoływały wspomnienia z dzieciństwa starszych zwiedzających. Można je podziwiać na muzealnej choince w staropolskim stylu. Następnym punktem programu był proces powstawania bombek. Od dmuchalni, poprzez srebrzenie po ręczne malowanie. Była to ogromna dawka wiedzy i ciekawych doświadczeń. Tworzenie ozdób choinkowych wymaga nie lada umiejętności, cierpliwości, wyczucia i precyzji. Przyszedł czas na warsztaty, podczas których dzieci dekorowały swoje własne bombki według indywidualnego pomysłu. Z pewnością będą one zajmowały czołowe miejsca na choinkach każdego z uczestników. Na zakończenie zakupy w sklepiku i wizyta w McDonaldzie. To był bardzo udany dzień:)

Ostatnie zajęcia IV edycji Przystani Świętego Mikołaja uczciliśmy w sposób szczególny zapraszając animatorki z grupy PoKlocki z Tarnowa. Zorganizowały w czytelni biblioteki mobilny plac zabaw. Dzieci miały do dyspozycji ogromny zestaw piankowych klocków Imagination Playground. Budowały z nich przeróżne budowle typu samoloty, palmy, łodzie podwodne czy restauracje. Pomysłów nie było końca. Klocki są idealnym rozwiązaniem na warsztaty, ponieważ wspomagają pracę w grupach, pobudzają kreatywność i wyobraźnię uczestników. Ponad 3 godzinna zabawa z klockami bardzo szybko minęła a uśmiechy uczestników jeszcze długo utrzymywały się na ich twarzach. W międzyczasie zrobiliśmy przerwę na pizzę i krótki odpoczynek, a później kontynuowaliśmy klockowe szaleństwo. Było to ostatnie spotkanie z uczestnikami grupy z Polski i Ukrainy. Podziękowaliśmy im za kilka miesięcy współpracy, za aktywny udział w zajęciach, za zaangażowanie i wszelką sympatię. Żywimy cichą nadzieję, że to jeszcze nie koniec naszej wspólnej przygody

„Projekt współfinansowany z Fundacja Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja"