Grupa nieformalna Pasjonaci Historii Regionalnej złożona z pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie realizuje projekt „Strażniczka kresowej mowy”.  Ma on na celu przybliżenie mieszkańcom regionu sylwetki cieszanowianki Janiny Szajowskiej, która  przez ponad 40 lat zbierała lokalne słowa gwarowe, powiedzonka, przezwiska i nazwy miejscowe. Chociaż na co dzień posługiwała się piękną i poprawną polszczyzną, potrafiła docenić także swoisty urok języka gwarowego, którym posługiwało się wielu mieszkańców Cieszanowa i okolicznych miejscowości. Chciała ocalić go dla przyszłych pokoleń. Dlatego grupa nieformalna nazwała ją strażniczką kresowej mowy.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja zawierająca słownik gwary, którą posługiwali się mieszkańcy Kresów, niepublikowane dotąd wiersze oraz  wspomnienia napisane głównie w latach 2002-2003. Przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne dotyczące zaprezentowania postaci Janiny Szajowskiej i jej dorobku, dla uczniów szkół podstawowych w miejscowościach: Nowy Lubliniec, Cieszanów, Dachnów i Ruda Różaniecka. Przypomnienie postaci nastąpi również wśród seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Cieszanowie oraz Chotylubiu. Ponadto inicjatywa zakłada druk ulotek o cieszanowiance. Na zakończenie projektu 30 listopada odbędzie się spotkanie promujące książkę „Strażniczka kresowej mowy” w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W wydarzeniu będzie uczestniczyć rodzina  Szajowskich.

„Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze”