Spotkanie promocyjne dziesiątego numeru Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych przeszło do historii. Dumą napawa fakt, że Cieszanów, mimo iż jest niewielką miejscowością, może poszczycić się własną publikacją. To czasopismo naukowe poświęcone historii naszego małego regionu. Priorytetowym zadaniem Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych jest publikacja tekstów o ludziach, wydarzeniach, miejscowościach z terenu gminy Cieszanów oraz z powiatu lubaczowskiego. Pierwszy numer ukazał się w 2008 r., a od numeru 6. wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie. Cieszanowskie Zeszyty Regionalne to dotychczas razem 1452 strony treści o tematyce historycznej, 20 autorów artykułów, którzy opublikowali łącznie 65 artykułów, 9 wspomnień, poezja Adama Wolańczyka oraz tekst źródłowy – fragment Kroniki Parafialnej w Cieszanowie. Na uwagę zasługuje fakt, że pomysłodawcą i redaktorem naczelnym czasopisma jest Tomasz Róg – historyk, regionalista, a za korektę tekstów od początku jego istnienia odpowiada Marian Róg.
Podczas piątkowego spotkania swoją obecnością zaszczyciło nas liczne grono autorów tekstów. To wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło wspólnie odkrywać fascynującą historię naszego regionu. Był czas na wspomnienia, początki tworzenia składu redakcyjnego, na krótką prezentację i omówienie wybranych artykułów.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie pisma, za przedstawienie określonych zagadnień, za pracę, pasję, trud i poświęcenie. Dzięki Wam możemy lepiej poznać i docenić historię naszego regionu, odkrywając zarówno znane jak i zapomniane wątki, które kształtowały naszą tożsamość. Wasza praca to cenny dar dla naszej społeczności, który pozwoli przyszłym pokoleniom lepiej zrozumieć przeszłość. Jesteśmy wdzięczni za determinacje w zbieraniu materiałów, badaniach i opisaniu tego, co najważniejsze. Cieszanowskie Zeszyty Regionalne to nie tylko publikacja, to podróż przez czas.
Czytelnia, która wypełniła się zaproszonymi gośćmi, czytelnikami, mieszkańcami Cieszanowa jest potwierdzeniem, że inicjatywa ta jest zasadna i doceniana przez lokalne społeczeństwo.
Wydarzenie uświetnił występ zespołu śpiewaczego "Galicjanki z Roztocza", który powstał na początku 2021 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu.
Po części oficjalnej spotkania autorzy oraz przedstawiciele poszczególnych jednostek wraz z dyrekcją MBP uczcili jubileusz tortem i lampką szampana.
10. numer Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych dostępny jest w sprzedaży w cenie 40 zł, którą prowadzi MBP w Cieszanowie. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość zakupu wysyłkowego, po uprzednim kontakcie telefonicznym (16 631 13 01) lub e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Już niebawem 10. numer zasili księgozbiór wypożyczalni i czytelni. Zapraszamy do lektury.